Ogłoszenie biblioteki

Ogłoszenie biblioteki szkolnej

Bibliotekarze ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach uprzejmie proszą Czytelników o możliwie sprawny zwrot wypożyczonych nut i książek, w tym podręczników. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych kolejek pod koniec roku szkolnego.

Przypominamy, że biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:

Pn - czw: 9.00-17.00

Pt: 8.00-16.00

Im wcześniejszy zwrot udostępnionych pozycji, tym większa szansa na sprawną obsługę.

bibliotekarze ZSPM w Kielcach

Finał II Konkursu na okładkę książki

Wyniki wewnątrzszkolnego konkursu bibliotecznego pod nazwą:
II Konkurs na okładkę książki

 

Miło nam poinformować, że dnia 3 grudnia 2021 r. został rozstrzygnięty II Konkurs na okładkę książki. Wzięło w nim udział 28 dzieci z klas I-III. Pięcioosobowe jury, w składzie którego znalazły się panie: Agnieszka Bernacka, Danuta Matusiak, Dorota Sokołowska, Barbara Szoła i Marta Złotnicka-Goderecka  (pomysłodawczyni i przewodnicząca konkursu), wyłoniło zwycięzców trzech miejsc oraz wyróżnień.

 

Wśród laureatów znalazły się następujące osoby:

I miejsce – Julia Wojcieszyńska (kl. II „b”)

II miejsce – Ignacy Dzwonek (kl. II „b”)

III miejsce – Julia Piłat (kl. II „b”).

 

Wyróżnienia:

I stopnia – Aleksandra Wójcik (kl. I „a”)

II stopnia ex aequo – Marcelina Kowal i Zofia Krawiec (uczennice kl. II „b”)

III stopnia ex aequo – Maria Wójcik (kl. II „b”) oraz …

IV stopnia – Dawid Biegański i Mania Borowiec (uczniowie kl. II „a”)

V stopnia ex aequo – Kacper Dobrowolski, Paweł Kowalewski i Pola Silska (uczniowie kl. II „b”)

VI stopnia ex aequo – Klaudia Kaleta (kl. III „b”), Zuzanna Kornak (kl. II „b”)

VII stopnia ex aequo – Alicja Jaworek (kl. II „b”), Lilia Michta (kl. II „b”), Maria Siemieniec (kl. II „a”), Marek Trojan (kl. II „b”).

 

Podziękowania za udział w konkursie otrzymali dodatkowo:

Marianna Gad (kl. II „b”)

Aleksandra Gajek (kl. II „b”)

Maria Grabałowska (kl. II „b”)

Apolonia Jakubczyk (kl. II b”)

Maria Mania (kl. II „a”)

Antonina Tumiłowicz (kl. I „a”)

Wiktor Rudkowski (kl. II „b”)

Marta Wiekiera (kl. II „b”)

Franciszek Krysiński (kl. II „b”).

Okładki do książek zostaną umieszczone na okolicznościowej wystawie, którą będzie można podziwiać przez następny miesiąc.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wykonania przepięknych prac plastycznych. Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, wychowawców, opiekunów świetlicy oraz rodziców, którzy zachęcili uczniów do twórczej ekspresji.

Marta Złotnicka-Goderecka

nauczyciel śpiewu, bibliotekarz


Wybrane prace:

Wyróżnienie


Wyróżnienie



Wyróżnienie


I miejsce – Julia Wojcieszyńska (kl. II „b”)


II miejsce – Ignacy Dzwonek (kl. II „b”)


III miejsce – Julia Piłat (kl. II „b”)

Konkurs na okładkę książki

Biblioteka ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach serdecznie zaprasza dzieci z kl. I-III do udziału w wewnątrzszkolnym konkursie bibliotecznym, pt. II Konkurs na okładkę książki.

Regulamin „II Konkursu na okładkę książki”:

  • „II Konkurs na okładkę książki” organizuje biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach.
  • Konkurs ma charakter wewnętrzny i mogą wziąć w nim udział jedynie uczniowie ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach z klas I-III.
  • Tematyka prac plastycznych powinna wiązać się z wybraną książką. Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej okładkę książki według własnego pomysłu. Technika prac jest dowolna. Wymiary prac: min. A6, max A3.
  • Wykonane i zgłoszone na konkurs prace plastyczne powinny być z tyłu podpisane: imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
  • Prace konkursowe oceni jury pod przewodnictwem pani bibliotekarki Marty Złotnickiej-Godereckiej.
  • Termin zgłaszania prac plastycznych do biblioteki mija dnia 26 listopada 2021 r.
  • Zgłoszenie prac jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z realizacją konkursu (np. opisanie wydarzenia, pamiątkowe fotografie, notatka na stronie biblioteki, umieszczenie prac na wystawie pokonkursowej).
  • Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 3 grudnia 2021 r.
  • Na laureatów czekają upominki oraz pamiątkowe dyplomy.
  • Po wystawie, trwającej przez miesiąc od ogłoszenia wyników, organizatorzy zwracają zgłoszone na konkurs prace.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

bibliotekarze

Świat pełen pomysłów (lekcja biblioterapeutyczna z konkursem)

W piątek, dnia 23 października 2020 r. uczniowie z kl. I „b” uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. Świat pełen pomysłów, prowadzonej z inicjatywy i według autorskiego pomysłu pani Marty Złotnickiej-Godereckiej.

Na początku wysłuchali treści książki „Co robisz z pomysłem?” autorstwa Kobi Yamada z rysunkami Mea Besom, którą przeczytała bibliotekarka. Zaprezentowana książka bardzo spodobała się słuchaczom. To bestseller literatury światowej według New York Times’a, a jednocześnie sztandarowa pozycja wśród książek biblioterapeutycznych.

Wszyscy uczniowie zastanawiali się, jakie są ich własne pomysły, co z nimi mogliby zrobić i czy da się je rozwinąć tak, by zmieniły świat, jak u bohatera lektury. Następnie wykonali pracę plastyczną na pomysłową pocztówkę - w ramach wewnątrzszkolnego, bibliotecznego Konkursu na kartę wielkanocną.

Wszystkie rysunki zostały pochwalone i wyróżnione małym, słodkim upominkiem.

W ten sposób lekcja czytelnicza, w tym wypadku biblioterapeutyczna, zainspirowała uczniów do marzeń, twórczych planów i odważnych pomysłów, które mogą rozwinąć i zmienić świat na lepszy.  


Pomysł

Akcesoria czytelnicze inspirowane Japonią (lekcja biblioterapeutyczna)

W piątek, dnia 26 lutego 2021 r., w kl. II b, której wychowawczynią jest pani Katarzyna Lach, odbyła się lekcja biblioterapeutyczna. Na początku uczniowie zapoznali się z lekturą pt. "Dzielny koliber" Michaela Piquemala ze zbioru "Bajek filozoficznych", którą przeczytała prowadząca lekcję, pani Marta Złotnicka-Goderecka (nauczycielka bibliotekarka i nauczycielka śpiewu ZPSM w Kielcach). Dzięki treści bajki uczniowie uwrażliwili się na sprawy związane z ekologią. Zachowanie tytułowego kanarka zmotywowało ich do czynnej postawy wobec problemów i zagrożeń dla ziemi (choćby to miała być nawet niepozorna, mała aktywność). Przy okazji lektury, dzieci dowiedziały się ciekawych informacji na temat samego ptaka, jakim jest koliber.
Wprowadzeniem do tworzenia akcesoriów czytelniczych była krótka rozmowa o Japonii i jej charakterystycznych symbolach. Uczniowie wymieniali szereg elementów, które kojarzyły im się z krajem kwitnącej wiśni. Nauczyciel prowadzący pokazywał różne przedmioty, jak: japoński wachlarz uchiwa, pałeczki do spożywania pokarmów, portmonetkę z orientalnym motywem kwiatowym, zakładkę do książki w kształcie hełmu samuraja oraz z wizerunkiem gejszy, drzewko bonsai i pismo japońskie. Uczniowie usłyszeli też dwa zwroty grzecznościowe w języku japońskim: „dzień dobry” oraz „do widzenia”. W artystycznej części lekcji wykonali dwie zakładki do książki, inspirowane właśnie Japonią. Chłopców szczególnie zainteresował papierowy hełm samuraja (origami), dziewczynki zaś chętniej zdobiły podłużną zakładkę do książki z motywem orientalnym i wstążką.
Dziękuję pani Katarzynie Lach za zaproszenie na lekcję. Uczniom zaś gratuluję zaangażowania, entuzjazmu i kreatywności podczas zajęć.

Marta Złotnicka-Goderecka

pomysłodawczyni i prowadząca lekcję