Przekazanie szkole historycznego fortepianu 08.11.2021

W poniedziałek, 8 listopada 2021 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

Dzięki wspaniałym darczyńcom do szkoły trafił zabytkowy - historyczny fortepian niemieckiej marki Kaps (wykonany w Dreźnie, w 1900 roku) z autografami wielu wybitnych postaci IX i XX wieku, będący pierwotnie własnością hrabiny Marii Paruszewskiej, poznańskiej poetki wspierającej artystów.

Oprócz podpisu patrona szkoły - Ludomira Różyckiego, który grał na tym fortepianie i złożył na nim swój podpis w 1919 roku, są podpisy Ignacego Friedman, Feliksa Nowowiejskiego - takich znakomitych podpisów jest ponad 30. Na fortepianie grywało wiele znanych osób, o których teraz uczniowie się uczą.

Chociaż po II wojnie światowej słuch o fortepianie zaginął, o jego istnieniu wiedział znany krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff, który poprzez anonse prasowe szukał informacji o nim i uważał, że ten instrument powinien trafić do jakiejś instytucji publicznej.

Mamy to niebywałe szczęście, że na aukcji zakupił go Pan Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, a teraz podarował go naszej szkole muzycznej. Dar ten jest dla szkoły szczególnie cenny, gdyż w swoich zbiorach chciały go mieć dwa polskie muzea, a także niemiecki kolekcjoner.

Jak powiedział prezes Marcin Perz, trafił do ZPSM z przesłaniem, by w ten sposób zapoczątkować ideę wspierania kultury w regionie, na wzór salonu artystycznego Marii Paruszewskiej.

W przekazaniu fortepianu uczestniczył również drugi poseł Krzysztof Lipiec, który zakupił i przekazał szkole niespotykaną na aukcjach korespondencję Ludomira Różyckiego i Marii Paruszewskiej. Z listów tych, pisanych piękną polszczyzną, można przeczytać  m. in. jak wyglądały trudy codziennego życia młodych kompozytorów.

Fortepian i pamiątki po kompozytorze staną się przyczynkiem do stworzenia izby pamięci Ludomira Różyckiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Instrument będzie także wykorzystywany podczas koncertów. Na razie jednak wymaga renowacji. Pierwszy koncert na podarowanym instrumencie zabrzmi prawdopodobnie wiosną.