Spotkanie z p. Andrzejem Budz- góralem podhalańskim i tatrzańskim przewodnikiem
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 07, październik 2019 18:25
- Elżbieta Wołoszyn, koordynator wystawy "Tatry i Podhale"
- Odsłony: 697
W dniu 07.10. 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa z Podhala pana Andrzeja Budza. Pan Andrzej Budz jest przewodnikiem tatrzańskim, muzykiem oraz lutnikiem z Nowego Targu.
W spotkaniu brało udział ok. 200 uczniów z klas I- VI OSM I st. Pan Andrzej Budz zaprezentował tradycję budowy instrumentów ludowych , prezentując jednocześnie przywiezione ze sobą instrumenty jak piszczałki, fujarki, trąbitę, kobzę podhalańską (tzw. kozę). Wiele z prezentowanych instrumentów było wykonane przez prelegenta. Pan Andrzej Budz opowiedział także o swoim stroju podhalańskim, jego historii i elementach składowych. Jako przewodnik tatrzański zapoznał naszych uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania się w górach. Na koniec spotkania p. Andrzej Budz otrzymał gromkie brawa od naszych uczniów.
Składamy serdeczne podziękowanie Radzie Rodziców za pomoc w organizacji spotkania oraz panu Pawłowi Olendzkiemu za wykonanie kolażu na wystawę „Tatry i Podhale”.
W imieniu szkoły gościowi podziękował za przybycie i interesującą prelekcję wicedyrektor szkoły Krzysztof Kargulewicz.